تماس با من : 09358608157 rezanoori.network@gmail.com

نمایش از یوتیوپ

نمایش از آپارات

سلام رضا نوری هستم و می خواهیم با هم 10 نکته نرم افزاری برای ضبط صدای بهتر رو مرور کنیم با من همراه باشید

یکی از عوامل باعث می شود ویدیو شما اون جوری که باید نباشه و هیچ ربطی جلوه های بصری ، و دوربین شما ندارد کیفیت بد صدا هست از طرفی  ضبط  صدای خوب به سادگی خرید یک میکروفون گران قیمت ساده نیست. در اینجا 10 نکته نرم افزاری برای ضبط یک صدای خوب رو باهم بررسی می کنیم.

1.صدای خود را Equalize یا EQ کنید

بعضی از وقت ها مجبور هستند که صدا رو با دوربین خودتون ضبط کنید. می دونیم که میکروفون دوربین نمی تونه صدای خوبی رو به ما بده ولی بغضی وقت ها هیچ راه دیگه ای نیست. برای جبران و واضح تر شدن صدا می تونیم فرکانس های بالاتر تقویت کنیم. یکی از ساده ترین حالات تنظیم Equalize تغییر بین حالت  Bass و tribe هست با افزایش Bass فرکانس های پایین تر تقویت می شوند و با افزایش tribe فرکاس های بالاتر تقویت می شن درباره خودم میگم من اونقدر پول ندارم که بتونم برای هر نوع صدا و کاربردی یک میکروفون خاص بگیریم ولی با یک سری از تکنیک ها میشه به صدای قابل قبولی رسید.

2.مکالمه رو compress بکیند

وقتی صحبت می کنیم ، به طور طبیعی حرف و کلمات رو با حجم های مختلف تلفظ می کنیم. به عنوان مثال ، وقتی جمله ای داره تموم میشه ، حجم صدا ما کم می شه. compress کردن باعث کاهش دامنه دینامیک بین پایین ترین و بلندترین قسمت های صدا میشه. این تکنیک باعث میشه که صدای شما یکنواخت تر بشه . در Adobe Audition کلی تنظیمات مختلف از پیش آماده وجود داره که می تونید از اون ها استفاده کنید در ضمن این تنظیم رو مستقیما از توی پریمیر هم میشه انجام داد ولی خوب قطعا محیط Audition برای تنظیم صدا ها امکانات بیشتری رو بهتون میده.

3.صداهای اضافی فرکانس پایین رو حذف کنید

اگر میکروفون شما مثلا صدای کامیونی رو از کنار خونتون رد شده ضبط کرده با رفتن به Equalize و حذف فرکانس های پایین اجازه بدید که صدای خودتون برجسته تر به نظر بیاد.

4.Cross fade کردن صدا در تغییر بین کلیپ های صوتی

یکی از کارهایی که می تونید انجام بدید تا پیوستگی صوتی بیشتر در کلیپ داشته استفاده از Cross fade ها هست مخصوصا زمانی که دو تا کلیپ صوتی مختلف به هم می رسند.

5.ضبط صدای محیط

همیشه امکان ضبط در شرایط ایده آل مثل ضبط توی یک استودیو یا بتونیم همه چیز رو بتونیم همه چیز رو ساکت کنیم نیست برای همین یادتون باشه حتما صدای محیط یا ambient sound رو ضبط کنید تا بعدا در پست پروداکشن بتونید اون صدا رو با صدای های ناخواسته و مزاحم جایگذاری کنید.

6.Synchronus کردن صداهای اضافه شده با تصاویر

اگر در پروژه از جلوه های صوتی ، موسیقی پس زمینه استفاده می کنید ، یادتون باشه که او صدا ها باید به ارتباط بیشتر مخاطب با تصاویر کمک بکنه. به عنوان مثال ، مثلا اگر در ویدیو در حال پریدن به استخر هستید، جوری موسیقی رو تنظیم کنید که با تصاویر همخونی داشته باشه و اون حس رو بتونه به مخاطب منتقل کنه.

7.موسیقی رو با ریتم تصاویرتون هماهنگ کنید

اگر موسیقی پس زمینه دارید پس احتمالا مهمترین پارامتری که ریتم ویدیو رو تعیین میکنه موسیقی پس زمینه هست پس نباید ریتم شما به علت اینکه موسیقی کوتاه یا بلند تر از ویدیو شما هست از دست بره با کات زدن درست موسیقی سر نت خاص یا آکورد خاص موسیقی رو کوتاه یا بلند کنید . قطعا برای درک بهتر لازمه یک یک پروژه عملی با هم کار کنیم اگر در خواسته ها تو کامنت ها زیاد باشه قطعا دو تا مقاله و کلیپ برای کوتاه یا بلند کردن موسیقی تقدیمتون می کنم.

8.جوری صدا رو تنظیم کنید که مخاطب لازم نباشه خودش صدا رو تنظیم کنه

یکنواختی صدا رو حفظ کنید یعنی جاهایی که در ویدیو تون صداش کم هست رو بالاتر بیارید و جاهایی که بلند هست رو کمتر کنید جوری نباشه که شنونده تون مجبور باشه که دستی خود وسط ویدیو صدا رو کم و زیاد کنه.

9.Normaliz کردن صدا

 تقویت صدا رو با نرمالیز کردن تا اینکه بلندترین نقطه به حدود صفر دسی بل برسد انجام بدید. این کار مثل قسمت قبلی باعث میشه بینندگان شما مجبور نباشه که میزان صدا را افزایش دهند چون شما کارهای ویرایش صوتی را انجام نداده اید.

10.با ابزارهای Master آشنا باشید

صدای شما در فرکانس های مختلف دارای فرکانس های پایین تر ، فرکانس های میانی و فرکانس های بالاتر است. هنگامی که حجم اصلی صدای خود را کاهش و یا افزایش می دهید ، فرکانسهای مختلف صدای خود را به طور متناسب تغییر می کند. با تسط بر ابزار های مستر میشه اون رنج فرکانسی که برای صدا شما بهینه تر هست رو افزایش داد تا صدا در تمام دستگاه های پخش کننده به بهترین حالت پخش بشه.

خوب این ده نکته برتر در زمینه بهبود کیفیت صدا در پست پرداکشن برای حرفه ای تر شدن پروژه ها بود اگر درباره هر کدوم سوالات بیشتری داشتید برام لطفا در شبکه های اجتماعی کامنت بزارید کامنت فراموش نشده موفق و پیروز باشید